354652-2021 - ÄndringSverige-Ekerö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom samhällsplanering
Referensnummer: KSUH21/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla konsulttjänster inom samhällsplanering i huvudsak åt planeringsenheten.
Följande anbudsområden avses att upphandlas:
Detaljplanekonsult
Landskapsarkitekt
Ekolog
Trafik
Akustik och buller
Kulturhistorisk/byggnadsantikvarisk utredning
Markvibrationer
Miljötekniska utredningar
Förorenade områden
Geoteknik
Översiktsplanering (ÖP) och fördjupning av översiktsplan (FÖP)
Fastighetsförteckningar och fastighetsutredningar
Riskbedömning – transporter farligt gods, ras, skred, brand o.s.v.
Uppskattat värde är ca 1 800 000 SEK/år.