354670-2023 - ResultatSverige-Motala: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatusopning Mjölby kommun
Referensnummer: UH-2023-58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Mjölby kommun söker en entreprenör som ska utföra sopning av gator under perioden mars – november. Sopning skall ske inom tätbebyggt område i Mjölby, Skänninge, Mantorp, Väderstad, Hogstad, Sya, Spångsholm, Västra Harg och Normlösa. Arbetet utföres efter beställning och enligt anvisning av Mjölby kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde 6 000 000 kr.