354704-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tengvallsgatan 2-28, 32-52 standardrenovering (Steg 1)
Referensnummer: 23/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av invändig renovering av hus innefattande lägenheter och gemensamhetsytor samt energieffektiviserande åtgärder i byggnader med adresser Tengvallsgatan 2-32, exkl. 30. Etapp benämns "Huvuddel 1".
Åtgärdsnivå i stora drag: Ytskiktsrenovering alla rum, renovering kök och badrum. Byte av tekniska installationer inom husen, VS, EL/tele, Vent.
Option: Renovering av byggnader med adresser Tengvallsgatan 32-52 med åtgärdsnivå lika Huvuddel 1. Etapp benämns "Huvuddel 2".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211310 Byggnation av badrum, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45262690 Renovering av byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen