354709-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av snöröjning av landsortsvägar och i tätorter, 2017.
Referensnummer: TN 2017/2890
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning:
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser teckna ramavtal omfattande snöröjning och halkbekämpning för vintersäsongen 2017.
Gotland har delats in i ett antal olika distrikt, anbud kan lämnas på ett eller flera av de redovisade distrikten. I respektive distrikt ingår ett antal socknar, och i vissa fall tätorter.
Snöröjningsuppdraget omfattar både tätortsvägar, enskilda vägar med statsbidrag, GC-vägar samt snöröjning vid regionens fastigheter. Omfattningen inom respektive distrikt, framgår av de kartor och beskrivningar som finns bifogade till förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser teckna ramavtal omfattande snöröjning och halkbekämpning.
Gotland har delats in i ett antal olika distrikt. Anbud kan lämnas på ett eller flera av de redovisade distrikten. I respektive distrikt ingår ett antal socknar, och i vissa fall tätorter.
Snöröjningsområden för respektive distrikt framgår av de kartor som finns bifogade till förfrågningsunderlaget. Uppdraget omfattar snöröjning och halkbekämpning inom respektive distrikt vilket innefattar både tätortsvägar, enskilda vägar med statsbidrag, GC-vägar samt snöröjning vid regionens fastigheter. Distriktsindelning, se förfrågningsunderlagets bilaga Distrikt.
För varje distrikt ska entreprenören ansvara för en samordningsfunktion gentemot Region Gotland.