35472-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering av farligt avfall.
Referensnummer: C 2016-1439
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transportförberedelse och omhändertagande av farligt avfall på ett för miljön skonsamt sätt. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som har kapacitet och kompetens att hantera Chalmers totala uppkomst av farligt avfall såsom kemikalieavfall, riskavfall, elektronikavfall och övrigt farligt avfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen