354789-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Hisings Backa: Underhåll av IT-programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundhanteringssystem
Referensnummer: EH2023-0092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267100 Underhåll av IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kundhanteringssystem för att förbättra verksamhetens arbetsflöden och förenkla kommunikationen med kunderna i Säljprocessen.
Upphandlingen omfattar nyttjanderätt till systemet, införande, support och underhåll. Drift som hosted service eller on-premises.
Optioner för tillhörande konsulttjänster och eventuellt eftermarknadsfunktionalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48445000 Programvara för kundhantering, 48610000 Databassystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Göteborgs Egnahems Aktiebolag (Egnahemsbolaget eller Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Kundhanteringssystem. Beställaren har behov av att införskaffa ett nytt system för att stödja kundhantering i säljprocessen.
Beställaren emotser er ansökan med stort intresse!
Omfattning
Upphandlingen av Kundhanteringssystem omfattar följande huvuddelar:
Tjänsteerbjudande - nyttjanderätt till systemet
Införande av systemet
Support
Underhåll av mjukvaran - uppdateringar, uppgraderingar och felrättningar
Option: konsulttjänster kring systemet
Option: funktionalitet för att hantera reklamationer och garantiärenden, se vidare i avsnitt 3.
Driftsform - systemet kan tillhandahållas som "hosted service" (SaaS-tjänst) eller genom drift i Beställarens infrastruktur (on-premises). De två driftsformerna har något olika uppsättning med krav och förutsättningar kopplat mot sig.