35481-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionsplaneringssystem.
Referensnummer: SR1710
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio efterfrågar i denna upphandling ett verktyg som stödjer produktionsplaneringen, dvs. ett mjukvarubaserat verktyg med funktionaliteten för att administrera och planera de olika resurser som behövs för produktion av Sveriges Radios olika produktionstyper, radioprogram, evenemang, innehåll, händelsebevakning m.fl. Nyttan som Sveriges Radio strävar efter är effektivare resursutnyttjande och snabbare produktionsprocess och därmed ökat fokus på själva det journalistiska innehållet och kvaliteten i radioproduktionen.
Detta verktyg är verksamhetskritiskt och har dessutom en stor påverkan på arbetsmiljön för medarbetare och chefer som dagligen ska jobba med verktyget. Arbetsmiljöaspekter som särskilt ska bejakas är: arbete vid bildskärm, belastningsergonomi, användarvänlighet och användbarhet.
Avtal tecknas med en leverantör och ska gälla i två (2) år med möjlighet till förlängning i fyra (4) år dvs. totalt sex (6) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen