354814-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya kulturhuset i Bergsjön
Referensnummer: 0216/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Higab AB och Östra Göteborgs stadsdelsförvaltning har för avsikt att handla upp en totalentreprenör för att samverka angående projektering och utförande angående det nya kulturhuset som ska byggas i Bergsjön.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen