Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för om- och nyproduktion av trafiksignaler
Referensnummer: T2018-01266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenader gällande ny- och ombyggnadsarbeten med tillhörande provisoriska trafiksignalslösningar, huvudsakligen i Beställarens trafiksignalsanläggningar, i dagsläget ca 515 st. Även arbeten i andra trafik- utrustningar kan förekomma såsom arbeten med kameror, bomanläggningar, VMS-skyltar och pollare. Arbetet kommer ske i en komplex miljö med avseende på trafik och miljö.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316210 Installation av trafikregleringssystem, 45316212 Installation av trafikljus, 50232200 Underhåll av trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen