Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ramavtal avseende Arkitekttjänster för ut- och invändiga förändringar, hyresgästanpassningar, offentliga lokaler, lagerlokaler och inredning. Följande arkitekttjänster kan bli aktuella: Uppdragsansvarig arkitekt, Handläggande arkitekt, Medverkade arkitekt, Visualiserare med BIM-erfarenhet/kompetens, BIM-samordnare, Tillgänglighetssakkunnig, Byggnadsantikvarie och Inredningsarkitekt. Ramavtalet kan även omfatta ljusdesign.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms Hamn AB har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer.
Denna upphandling är inte delad i avtalsområden. Leverantören ska lämna anbud på samtliga efterfrågade varor och tjänster.
Den totala upphandlingens värde uppskattas till 750 000 – 1 000 000 svenska kronor per år. Högsta värde för åtta (8) år är 10 000 000 svenska kronor. Beställaren kan dock inte lämna några garantier avseende beställningsvolym.