354870-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster – Murning och Plattsättning.
Referensnummer: 110/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal gällande Murning och Plattsättning. Upphandlingen omfattar två delområden: Murning och Plattsättning.
A. Murning:Murning och putsning, reparationsmurning och tillhörande arbeten såsom rivning, tätning, fogning m.m.
B: Plattsättning:Sättning av kakel, klinker, sten och tillhörande arbeten såsom rivning, spackling, tätskikt, fogning m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262510 Stenarbeten, 45262522 Murning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431200 Montering av väggplattor, 45432112 Stenläggning, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar två delområden: Murning och Plattsättning.
A. Murning: Murning och putsning, reparationsmurning och tillhörande arbeten såsom rivning, tätning, fogning m.m.
B: Plattsättning: Sättning av kakel, klinker, sten och tillhörande arbeten såsom rivning, spackling, tätskikt, fogning m.m.
Avtalsanvändare:
Göteborgs stad.
För mer information se webbplats: http://www.goteborg.se
Göteborgs kyrkogårdsförvaltning,
Räddningstjänsten Storgöteborg,
Göteborgsregionens kommunalförbund och ISGR AB.
Denna upphandling omfattar två (2) delområden, för vilka Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på det ena eller på båda delområdena:
Beräknad ramavtalsvolym: 15 000 000 SEK/år. Beloppet innefattar båda delområdena. Angiven volym är en uppskattning baserad på omsättning av befintliga Ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.