354882-2018 - ÄndringSverige-Uppsala: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cykelfabriken, Uppsala - om- och tillbyggnad för kontor
Referensnummer: 100-1470-0008-1638
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnation av hus A, Väderkvarnsgatan 17, samt option för nybyggnation av 2 st. byggnader, ny transformatorstation, nytt soprum samt markåtgärder.
Byggnaderna kommer att innehålla ytor för kontor, konferens, butik och restaurang.
Bruttoarea (BTA) för ombyggnation är ca 6 200 m2 samt nybyggnad hus A1 ca 1 900 m2 samt hus B1 ca 2 700 m2.