354986-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI: Produktvisning inför upphandling av personlyftar och lyftselar
Referensnummer: SLSO 1808-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) kommer inom en snar framtid att påbörja arbetet med en upphandling av personlyftar och lyftselar samt tillhörande tjänster till SLSO och Region Gotland (tjänsterna gäller ej Gotland).
En Request for information (RFI) är inte en ansökan/anbud utan ett sätt för SLSO att samla information om produkter, möjliga lösningar och kravställningsmodeller inom området inför framtagandet av ett förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen