355018-2017 - ÄndringSverige-Västerås: Övervakningskameror
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital teknik för tillsyn natt i ordinärt boende.
Referensnummer: ÄN 2016/00482-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35125300 Övervakningskameror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av digital teknik för tillsyn med tillhörande tjänster i enlighet med detta förfrågningsunderlag. Den digitala tillsynen ska levereras som en komplett tjänst där anbudsgivaren har ett helhetsåtagande. Detta innebär att tjänsten ska paketeras och prissättas som en sammanhållande tjänsteleverans.
Västerås stad har idag cirka 100 st. installationer av digital tillsyn i ordinärt boende.