355058-2017 - ResultatSverige-Jönköping: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Kavlagårdens äldreboende.
Referensnummer: 16/315
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i upphandling avseende drift av Kavlagårdens äldreboende i Huskvarna. På Kavlagården finns 46 lägenheter fördelade på 5 enheter. 2 av enheterna, 18 lägenheter, avser gruppboende för personer med demenssjukdom. Av övriga lägenheter är 2 s.k. dubbletter vilket gör att antalet boende kan variera mellan 46 och 48 personer. I uppdraget ingår ansvar för hälso- och sjukvårdsinsatser till och med sjuksköterskenivå.
De boende ska erbjudas service, stöd och omsorg dygnet runt. Insatserna ska vara anpassade utifrån den äldres behov och möjliggöra kvarboende till livets slut.
I uppdraget ingår inte produktion av huvudmål och kvällsmål till de boende.
Kavlagården drevs i kommunal regi fram till 30.11.2011. Under perioden 1.12.2011-30.11.2017 drivs det av Humana Omsorg AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser driften av Kavlagårdens äldreboende i Huskvarna.
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i upphandling avseende drift av Kavlagårdens äldreboende i Huskvarna. På Kavlagården finns 46 lägenheter fördelade på fem enheter. 2 av enheterna, 18 lägenheter, avser gruppboende för personer med demenssjukdom. Av övriga lägenheter är 2 s.k. dubbletter vilket gör att antalet boende kan variera mellan 46 och 48 personer. I uppdraget ingår ansvar för hälso- och sjukvårdsinsatser till och med sjuksköterskenivå.
Kavlagården drevs i kommunal regi fram till 30.11.2011. Under perioden 1.12.2011–30.11.2017 drivs det av Humana Omsorg AB.