355063-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rehabilitering för patienter med inflammatorisk reumatisk sjukdom 2017.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Målsättningen med rehabiliteringen är att patienter med inflammatoriska reumatiska sjukdomar ska kunna återvinna bästa möjliga funktions- och aktivitetsförmåga, såväl fysiskt som psykiskt.
Leverantören ska erbjuda modern reumarehabilitering (MoRR) i heldygnsomhändertagande och avser vårddygn inklusive rehabilitering, boende och helpension. Vistelsen längd är normalt 3 veckor. Lokalisering inom Västra Götaland.
Leverantören ska ge rehabilitering, vård och behandling i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111000 Sjukhustjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska erbjuda modern reumarehabilitering (MoRR) i heldygnsomhändertagande och avser vårddygn inklusive rehabilitering, boende och helpension. Vistelsen längd är normalt 3 veckor.
Lokalisering inom Västra Götaland.