355092-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Manöver- och styrsystem – Uppgraderingar till styrsystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUppgraderingar till styrsystem
BeskrivningUpphandlingen avser ett komplett åtagande avseende uppgraderingar utav styrsystem med tillhörande mjukvara, tjänster och kringliggande utrustning till ett flertal olika maskiner. Uppgraderingarna ska användas för att, i ett industriellt tvätteri, hantera textilier som används inom sjukvården.
Intern identifierare2022-O002397
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42961000 Manöver- och styrsystem
Ytterligare klassificering (cpv): 31682210 Instrumenterings- och styrsystem, 42000000 Industrimaskiner, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42960000 Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning, 51543000 Installation av maskiner för tillverkning av textilier, kläder och lädervaror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelAnsökningsinbjudan