Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning Kils kommun.
Referensnummer: UH-2017-121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils kommun upphandlar tömning, transport samt avlämnande av slam från slamavskiljare och slutna tankar avsedda för alla hushåll i Kils kommun. Spolning av VA-ledningsnät, tömning av brunnar vid reningsverk samt tömning av fettavskiljare ingår också, likaså tömning av dagvattenbrunnar med sandfång. I entreprenaden ingår också att vara VA-verken behjälplig vid olika uppdrag så som driftunderhåll samt vid olika störningar så som bräddning, samt att göra en inmätning med GPS av samtliga slamavskiljare, slutna tankar och dagvattenbrunnar med sandfång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90513900 Hantering av slam, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen