Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internet på tåg 2017.
Referensnummer: D-nr: 1-1225-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser leverans av funktionen Internet på tåg för Västtrafiks resenärer. Åtagandet avser utrustning för kommunikation över mobilnät, en internettjänst via WiFi till resenär. I uppdraget ingår design av lösning, utrustning för 3 tågtyper, ca 36 tåg, reservutrustning, tjänster för driftövervakning, support samt helpdesk för resenärer. Optioner som design och utrustning för fordonstypen X61-Coradia, ca 22 tåg, förlängd öppettid för driftövervakningen samt konsulttjänster ingår också.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32510000 Trådlös telekommunikationsutrustning, 32522000 Telekommunikationsutrustning, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72720000 Tjänster för globalt nät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen