355180-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Bålsta: Textilier och tillhörande varor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial
Referensnummer: UH-18-16422
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo kommun upphandlar, i egenskap av inköpscentral, Textilslöjdsmaterial till framförallt textilslöjdsundervisningen men även andra verksamheter kan komma att avropa från ramavtalet.
Avropsberättigade kommuner är: Knivsta, Östhammars, Enköping, Tierp samt Heby.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19200000 Textilier och tillhörande varor, 19400000 Textilgarn och -tråd, 19410000 Naturliga textilfibrer, 19420000 Konstgjorda textilfibrer, 19430000 Textilgarn och tråd av naturfibrer, 19436000 Garn av vegetabiliska textilfibrer, 19513000 Gummerade textilier, 19513200 Gummerad textiltejp, 39500000 Textilvaror, 39560000 Diverse textilier, 39561120 Textilband, 39561130 Textiletiketter och -märken, 39561131 Textiletiketter, 39563000 Textilvadd, garn, tyg och artiklar för tekniskt bruk, 39563100 Textilvadd, 39563400 Impregnerade textilier, belagd väv eller vävplast
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen