355207-2022 - ResultatSverige-Växjö: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Växjös vardagsrum (stationshus)
Referensnummer: 2022-003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård Växjö stationshus
Omfattning
Upphandlingen avser lokalvård Växjö Vardagsrum (stationshus). Växjös vardagsrum är en allmän mötesplats som kommer att fungera som en social knutpunkt för invånare och besökare.
Upphandlingen avser daglig lokalvård- se bifogade ritningar och beskrivningar. Total städyta är 2224 kvadratmeter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90690000 Klottersanering, 90911200 Städning av byggnader, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förbruknings- och städmaterial ska ingå i offererat pris. Sanering/akutstädning, se punkt 3.7, periodisk rengöring, se punkt 4.12 och klotter, se bilaga C4 Omfattning, punkt 2, ska också ingå i offererat pris.
Utförandetider (har korrigerats sedan senaste upphandlingsdokumentet), enligt bilaga B Prisformulär, ska följas.