Typ av upphandlande myndighet Annan typ: municipal company
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Amusement Ride, Dark Ride
Referensnummer: 16-0417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 37535000 Karuseller, gungor, skjutbanor och annan nöjesfältsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Liseberg has decided to establish a new attraction in the children’s area “Kaninlandet” for the summer season 2020. The procurement thus includes an indoor amusement ride, Dark ride. This procurement comprises only the amusement ride.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37500000 Spel och leksaker; nöjesparksutrustning, 37530000 Artiklar för nöjesfält, spelbord eller sällskapsspel, 37535230 Karuseller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen