Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning av avfall
Referensnummer: UH-2020-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser behandling av insamlat brännbart säck- och kärlavfall samt brännbart krossat grovavfall från hushåll och verksamheter.
Sammantagen mängd ca 7500 ton per år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen