Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial
Referensnummer: KS 2018/197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen kommer att resultera i ett ram-avtal och omfattar det samlade behovet av sjukvårdsmaterial.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar, 33141420 Operationshandskar, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar det samlade behovet av sjukvårdsmaterial. 2016 års volym var ca 600 000 SEK för Ängelholms kommun och ca 150 000 SEK för Örkelljungas kommun och kan ses som en indikation på kommande volym.