2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsult Verksamhetsarkitekt/informatiker till Läkemedelsdomän
Beskrivning: Det vi behöver är en verksamhetsarkitekt/informatiker för att förvalta och utveckla Läkemedelsdomänen. I uppdraget ligger också att kunna stödja svenska aktörer inom hälso- och sjukvård utifrån deras behov kopplat till Läkemedelsdomänen. *Läkemedelsdomänen: En kunskapsbank som innehåller uppgifter inom läkemedelsområdet utifrån ett informationsarkiteturperspektiv. Uppgifterna rör läkemedel och hantering av läkemedel på olika sätt. Det finns även beskrivningar av läkemedelsbegrepp som används i olika sammanhang inom vården.Kunskapsbanken innehåller även insamlad information om bland annat processer för ordination, förskrivning och administrering av läkemedel utifrån vårdens perspektiv. Informationen är strukturerad i form av olika modeller. Informationen kan ses som utgångspunkt för till exempel behovsanalys eller underlag för upphandling av vårdinformationssystem.
Intern identifierare: 2.3.1-2026-031135
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på vara/tjänst
Beskrivning: Det vi behöver är en verksamhetsarkitekt/informatiker för att förvalta och utveckla Läkemedelsdomänen. I uppdraget ligger också att kunna stödja svenska aktörer inom hälso- och sjukvård utifrån deras behov kopplat till Läkemedelsdomänen.
Intern identifierare: 1899102-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på vara/tjänst (1)
Intern identifierare: 1906569-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav
Intern identifierare: 1899104-2
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning