355501-2021 - ÄndringSverige-Järfälla: Reparation och renovering
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Sanering- och återställande arbeten vid brand- och vattenskada
Referensnummer: 20/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfällahus AB är ett allmännyttigt bostadsbolag som ägs till 100 procent av Järfälla kommun. Järfällahus AB äger och förvaltar 5 617 lägenheter och 467 kommersiella lokaler i Järfälla kommun - från Barkarby i söder till Kallhäll i norr.
Upphandlingen avser ramavtal för sanerings- och återställande arbeten av brand-och vattenskador och därtill hörande arbeten. Ramavtalet avser ungefär hälften av Bs totala fastighetsbestånd.
Uppskattat värde för ramavtalet uppgår till ca 10 MSEK på området vattenskador, baserat på hur det sett ut föregående år och en uppskattning av framtida skador. Brandskador är mer oförutsägbara men uppskattas också till ca 10 MSEK per år. Totalt är det uppskattade värdet för upphandlingen upp till 20 MSEK per år. Takvärde för ramavtalet är 80 MSEK under hela avtalsperioden.
B avser att teckna kontrakt med tre (3) ramavtalsleverantörer.