355507-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Autentiserings- och underskriftstjänst
Referensnummer: 19/257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun önskar upphandla en tjänste- och plattformsleverantör av integrationstjänster inom området autentisering, federering och ”single sign on” (SSO). Målet är att kunna tillhandahålla säkra och flexibla autentiseringslösningar för kommunens många interna och externa system och tjänster.
Användare av dessa tjänster kommer vara kommunens medarbetare, elever, externa leverantörer samt kommunens invånare. Med hänsyn på den stora variationen av användare behöver leverantör kunna möta upp med en modern och flexibel tjänst och ett brett utbud av metoder för flerfaktorautentisering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar autentisering- och underskriftstjänster. Exempelvis via Bank-ID och TOTP m.fl. tekniker.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende autentisering- och underskriftstjänster.
Omfattning
Leverantör ska agera Jönköpings kommuns identitetsleverantör (IdP) på en större mängd existerande system och tjänster samt även på nytillkommande sådana under avtalsperioden. Leverantör ska ha kompetens och erfarenhet av att representera en stor och komplex organisation i frågor som uppstår i samband med upphandling, implementation, förvaltning, kundunik utveckling och hantering av daglig drift i efterfrågade tjänster.
Se "Bilaga 1 Koncept SAML Jönköpings kommun" för mer information.
Uppskattat värde
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 6000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga avtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte.