355566-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Säkert nät för Myndigheten för psykologiskt försvar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Säkert nät för Myndigheten för psykologiskt försvar
Beskrivning: Uppdraget innebär att leverantören ska, mot bakgrund av myndighetens behov och förutsättningar, ta fram en teknisk lösning för säkert nät. Myndighetens mål är att teckna avtal med en leverantör som har erfarenhet av att leverera, införa och förvalta ett system av liknande omfattning till liknande organisation. Myndighetens mål är också att teckna avtal med en leverantör som har stor förståelse, kunskap och tidigare erfarenhet av att arbeta inom samhällsviktig och säkerhetskänslig verksamhet.
Intern identifierare: MPF/2025:248
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 32410000 Lokalt nät, 32412000 Kommunikationsnät, 32412110 Internetnätverk, 32412120 Intranetnätverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000