Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mjölk och mjölkprodukter 2021
Referensnummer: GNU 2021/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mjölk- och mjölkprodukter till kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Ludvika, Säter, Smedjebacken samt Västerbergslagens Utbildningsförbund (VBU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15511000 Mjölk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen