355655-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sand, grus, makadam 2021
Referensnummer: SBB2021-406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen är ett tekniskt kommunalförbund som arbetar för Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors kommuner, med huvudsäte i Nora. Förbundet arbetar inom områdena Avfall/Återvinning, Gata/Park/Idrott, Lokalvård samt Vatten/Avlopp. Ytterligare information finns på medlemskommunernas hemsidor, se exempelvis www.lindesberg.se.
Förbundet inbjuder Er härmed att inkomma med anbud gällande ramavtal för hämtning eller leverans av sand, grus, makadam
Omfattning
Avtalet innebär att tillhandahålla sand- och grusmaterial för hämtning av beställaren, alternativt utkörning av leverantören, inom förbundets verksamhetsområde.
Ramavtalsperiod
Avtalstiden avser perioden 15.11.2021 till och med 14.11.2022 med möjlighet till 3 förlängningar om ett år vardera.
Sista anbudsdag
Sista dag att inkomma med anbud är 19.8.2021 23:59.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14211000 Sand, 14212110 Grus, 14213100 Makadam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal för inköp av sand, grus, makadam m.m.
Allmän information
Förbundet inbjuder Er härmed att inkomma med anbud gällande ramavtal för hämtning eller leverans av sand, grus, makadam, stenmjöl, matjord med mera.
Avtalet innebär att tillhandahålla sand- och grusmaterial för hämtning av beställaren, alternativt utkörning av leverantören, inom förbundets verksamhetsområde. Materialet kommer att användas inom verksamheterna Gata, Park, Idrott, Vatten och Avlopp samt Återvinning i den löpande verksamheten och kan även avropas för projekt. Dock kan material för projekt komma att upphandlas utanför ramavtalet.
Vid akuta ärenden behöver material snabbt komma beställaren tillhanda.
Vid hämtning av material ska leverantören vara behjälplig med lastmaskin eller liknande, alternativt att leverantören ställer maskinen till förfogande så att beställaren kan lasta själv.
Vid leverans gäller att leverantören/speditören tippar av materialet på angiven plats.
Beställaren ska kontaktas innan leverans, vilken i normalfallet bör ske vardagar mellan 06.30 och 16.30.
Leverantör som erbjuder möjlighet för beställaren att tippa schaktmassor, både i samband med hämtning av material och när behov annars uppstår, kommer att prioriteras vid avrop i de fall behov av tipp finns.
Avtalstiden avser perioden 15.11.2021 till och med 14.11.2022 med möjlighet till 3 förlängningar om ett år vardera. Avtalet förlängs automatiskt med ett år per tillfälle, maximalt till och med 2025-11-14, om inte beställaren i god tid sagt upp avtalet. Om upphandlingen överprövas kan avtalsperioden komma att förskjutas i motsvarande mån.