355718-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska försörjningsenheter (MFE) till NSM
Referensnummer: 2020-O002434
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Medicinska försörjningsenheter (MFE) till Nya sjukhuset i Malmö (NSM) ska upphandlas.
Det fjorton (14) olika typer av MFE. Totalt är det cirka 230 enheter som ska upphandlas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 51400000 Installation av medicinsk och kirurgisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Medicinska försörjningsenheter (MFE) till NSM ska upphandlas.