355719-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Integrationslösningar för operationssalar och förstärkta UB-rum endoskopi
Referensnummer: 2021-O001554
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne avser att genom förhandlat förfarande införskaffa så kallade integrationslösningar till operationssalarna samt endoskopirum för Nya Sjukhuset i Malmö.
I upphandlingen kommer hänsyn tas till verksamhetens behov som helhet, vad gäller såväl generell volymskapacitet, driftsäkerhet och flexibilitet som möjlighet att tillgodose Region Skånes vilja att bedriva specialiserad vård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen