355721-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Sopsäckar och soppåsar av polyeten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matavfallspåsar och behållare för avfallshantering
Referensnummer: TN 2020/4008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av matavfallspåsar i bioplast respektive vattenavvisande kraftpapper samt behållare för avfallshantering för löpande avrop under avtalstiden.
Region Gotland kommer i anslutning till avtalsstart att införa papperspåsar för matavfall som ett testprojekt på ett område med ca 500 hushåll. Efter avslutat projekt kommer utvärdering ske och planeringen är att utöka med fler områden där papperspåsar för matavfall kommer att införas. Beslut fattas efter genomförd utvärdering av projektet om papperspåsar ska vara det alternativ som kommer att användas istället för bioplastpåse.
Krav kommer att ställas i den här upphandlingen avseende miljöhänsyn och social hänsyn i form av arbetsrättsliga villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Region Gotland Tekniska nämnden med organisationsnummer 212000-0803.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, genom ett Öppet förfarande.
Särskild beskrivning av krav i denna upphandling
Ramavtal
Efter genomförd upphandling kommer ramavtal att tecknas med en leverantör.
Avtalstider
Avtalets beräknade startdatum är 1.1.2022 och gäller då till och med 31.12.2023.
Möjlighet finns att förlänga avtalet 2 gånger med maximalt 12 månader per förlängning.
Upphandlingens uppskattade värde vid annonseringstidpunkten
Upphandlingens uppskattade värde (SEK) vid annonseringstidpunkten för angiven avtalsperiod inklusive optioner och eventuella förlängningar beräknas till 5 000 000 SEK. Region Gotland garanterar dock inga volymer.
Besvara och lämna anbud
Anbudsgivare som vill delta ska lämna elektroniskt anbud via Mercell TendSign. Anbud som lämnas på annat sätt deltar inte i upphandlingen.
Det är kostnadsfritt att använda systemet och att lämna anbud. För att få tillgång till Mercell TendSign krävs dock en inloggning.
Användarnamn och lösenord erhålls genom att registrera sig som leverantör på http://www.tendsign.com/lamna-anbud. Har ni frågor eller behöver teknisk support kring systemet, kontakta Mercell TendSigns support, via e-post tendsignsupport@mercell.com.
Det företag (företagsnamn och organisationsnummer) som används vid registrering i Mercell Tendsign är det som kommer att visas som anbudsgivare i upphandlingen. Det är även för det företaget som anbudsgivarkontroller sker, och eventuellt avtal tecknas med. Frågor och svar skickas till den kontaktperson som är anmäld i Mercell TendSign för det kontot som använts vid lämnande av anbud.
Det är därför av särskild vikt att anbudsgivaren kontrollerar att samtliga uppgifter vid registrering av företaget som anbudsgivare är korrekta. Kontrollera gärna att ni konsekvent anger företagsnamn (firma) och korrekt organisationsnummer på samtliga ställen där ni ombeds registrera uppgifter.
Region Gotland medger inte ersättning för upprättande av anbud.
Sista anbudsdag
Sista dag för att lämna anbud är 7.9.2021 23:59.
Efter ovan angiven tid går det inte att lämna anbud genom Mercell TendSign och anbud som inkommer på annat sätt än genom Mercell TendSign får inte prövas.
Anbudsbundenhet
Anbudsgivaren är bunden till sitt anbud fram till och med 7.12.2021.
Skulle upphandlingsprocessen försenas av något skäl kan anbudsbundenheten förlängas efter skriftlig överenskommelse mellan upphandlande myndighet och anbudsgivaren.