355897-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC-QQQ (triple quadrupole) system
Referensnummer: EUI 23 006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Forskargruppen vid Sektionen för psykiatri och neurokemi, Institutionen för neurovetenskap och fysiologi, behöver fördubblad kapacitet för Selected reaction monitoring (SRM)-analys inom proteomik och metabolomik, då inflödet av akademiska- och läkemedels-studier har ökat. Alla metoder har sedan tidigare etablerats och validerats på befintligt Agilent 6495 LC-QQQ-system.
Med hänsyn till ovan beskrivet forskningsbehov ställs, för efterfrågat system, kompatibilitetskrav till nuvarande system.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med hänsyn till ovan beskrivet forskningsbehov ställs kompatibilitetskrav till nuvarande system.
Om upphandlingen
Forskargruppen vid Sektionen för psykiatri och neurokemi, Institutionen för neurovetenskap och fysiologi, behöver fördubblad kapacitet för Selected reaction monitoring (SRM)-analys inom proteomik och metabolomik då inflödet av akademiska- och läkemedels-studier har ökat. Alla metoder har sedan tidigare etablerats och validerats på befintligt system Agilent 6495 LC-QQQ-system. Det nu efterfrågade systemet behöver därför nödvändigtvis vara av samma typ som befintligt system på labbet för att säkerställa relevant analysmetod och att forskningsdata genereras enligt samma teknik oavsett vilken utrustning (befintlig eller ny) som används för projektets studier.
Den nya utrustningen kommer vara placerad i forskargruppens lokaler på Sahlgrenska sjukhuset, Mölndal.
Samtliga krav på systemet och inköpet, samt utvärderingskriterier, beskrivs i avsnitt 3.