356043-2021 - ResultatSverige-Umeå: Speciella näringsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nutrition, speciallivsmedel
Referensnummer: HSN 1221-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15880000 Speciella näringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för speciallivsmedel, nutritionspumpar och tillbehör för barn och vuxna inom öppen- och slutenvård hos Region Västerbotten samt ett urval av regionens kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
NUTRITIONSPUMP
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15880000 Speciella näringsprodukter, 33692300 Enteral nutrition, 42122411 Nutritionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolymen som maximalt kan avropas beräknas till:
• Universalaggregat 10 800 000 SEK
• Nutritionspumpar 5 400 000 SEK
• Speciallivsmedel 86 000 000 SEK
Miljöhänsyn framgår av krav 2.7 samt samtliga krav under Rubrik 8.0.
Villkor som berör arbetsrätt framgår av punkt 16 i Avtal.
Sondnäring vuxen
Del nr: 2
— Universalaggregat 10 800 000 SEK
— Nutritionspumpar 5 400 000 SEK
— Speciallivsmedel 86 000 000 SEK
SONDNÄRING BARN
Del nr: 3
KOSTTILLÄGG VUXEN
Del nr: 4
Kosttillägg barn
Del nr: 5
BERIKNING
Del nr: 6
MODERSMJÖLKSERSÄTTNINGAR
Del nr: 7
NÄRINGSPRODUKTER VID METABOLA SJUKDOMAR OCH TERAPIRESISTENT EPILEPSI
Del nr: 8
ÖVRIGA PRODUKTER
Del nr: 9