Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stapelbara betongblock
Referensnummer: 2018/0283-VKF-061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44114200 Betongvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans, lossning och placering av stapelbara betongblock med nabbar som förhindrar att blocken glider isär vid påfrestning från sidan. Utformningen ska vara av ”Lego” karaktär, d.v.s. nabbar på långsidans ovansida och urtag i materialet under så att nästa stenens nabbar passar i urtagen. Nabbarna ska vara gjutna och behöver inte vara av annat material än betong. För att uppnå god hållbarhet ska betongblocken vara armerade och tåla att flyttas, som är en del i syftet med stenarna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45223500 Konstruktioner av armerad betong, 45223822 Fabrikstillverkade betongelement
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen