356140-2021 - ResultatSverige-Halmstad: Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Injektions-/infusions-/transfusions-/punktionsprodukter del 2
Referensnummer: DNRGS190093
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Positioner med justerade krav sedan upphandlingen annonserad i april 2020:
Sprutor luer
Sprutor luer-lock
Cristapunktionsset
Samt nya positioner gällande skyddsproppar med passiv desinfektion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33141320 Nålar för medicinskt bruk, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen