356179-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spridning av kalk till sjöar, vattendrag och våtmark
Referensnummer: 17/370
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans och spridning av kalk till sjöar, vattendrag och våtmark.
Inledning
Jönköpings kommun tillsammans med Habo kommun, Nyköpings kommun och Holmen Skog AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende leverans och spridning av kalk till sjöar, vattendrag och våtmarker under tiden 2019-2022 för Jönköping och Habo kommuner samt för Södermanland och Östergötland.
Omfattning
Upphandlingen består av 3 delar. Jönköping- och Habo kommun, Södermanland och Östergötland. Ett avtal kommer tecknas för respektive del. Anbud lämnas på ett eller flera delar.
Uppdraget omfattar leverans och spridning av totalt ca 6980 ton kalkprodukter fördelat på:
— Jönköpings kommun 4884 ton- Habo kommun 1896 ton- Södermanland 239 ton- Östergötland 854 ton
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44921200 Bränd kalk, 44921210 Kalkmjöl
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen består av 3 delar. Jönköping- och Habo kommun, Södermanland och Östergötland. Ett avtal kommer tecknas för respektive del. Anbud lämnas på ett eller flera delar.
Varav totalt:
—556 ton kalkstensmjöl 0 -0,2 mm, som sprids med båt.
—977 ton kalkstensmjöl 0 -0,2 mm, som sprids med helikopter.
—6340 ton Optimix eller likvärdig icke dammande kalkprodukt som sprids med helikopter.
Se bifogade bilagor med kalkmängder för respektive område.
Detta under förutsättning att statsbidrag beviljas.
Spridning ska ske i enlighet med tillhandahållna spridningsplaner för kalkningsinsatser i respektive kommun under 2019-2022 samt detaljplaner för respektive kalkningsprojekt. Avvikelser får inte ske utan medgivande från kontrollanten. Fördelningen av kalk inom och mellan enskilda spridningsobjekt kan komma att justeras i samband med beslut av länsstyrelsen, dosrevidering före spridningen etc.
Ovanstående kalkmängder utgår från aktuella kalkplaner. Då kalkplanerna är föremål för kontinuerlig revidering samt att tillgången på ekonomiska medel är osäker kan angivna kalkmängder inte garanteras under hela avtalsperioden. Kalkmängderna kan både minska och öka under denna tidsperiod.Ovanstående uppgifter lämnas således som upplysning och garanteras ej. Om totalmängden kalk ändras med plus eller minus 15 % kan avtalet omförhandlas.