2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ny krafttransformator på 50/10,7kV på 25MVA
Beskrivning: Karlshamn Elnät AB org nr 559440-7347 är ett helägt dotterbolag till Karlshamn Energi AB 556223-8849 ,som nu avser att upphandla en ny krafttrafo på 50/10,7kV på 25MVA. Vi har en mottagningsstation (Karlshamn T) vilken vi i dagsläget har bestyckat med 2st 50kV/10,7kV krafttransformatorer. Den ena på 25MVA och den andra på 16MVA. Nytt upphandlings objekt ska ersätta vår 16MVA krafttransformator. Kopplingsgrupp YNyn0+d Märkeffekt 25 MVA Upphanlingen sker i ett tvåstegsförfarande ,där första steget är prekvalificeringen och steg två utskick av anbudshandlingar.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100691:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31170000 Transformatorer, 31213200 Distributionstransformatorer