356352-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänster – allmän tvätt och cirkulationstvätt hotellstandard.
Referensnummer: 17/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Liseberg genomför en ramavtalsupphandling av tvätteritjänster.
De tjänster som efterfrågas omfattar såväl tvätt av kundägt gods samt cirkulationstvätt hotellstandard (flatgods inkl. hyra av godset).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De tjänster som efterfrågas omfattar såväl tvätt av kundägt gods samt cirkulationstvätt hotellstandard (flatgods inkl hyra av godset).