356353-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitektoniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster.
Referensnummer: 17-0216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende tekniska konsulter – Arkitekttjänster för Liseberg AB.
Uppdragen är av varierande omfattning, komplexitet och storlek. Generellt följer arkitektuppdragen den vedertagna projektprocessen med förstudie, program, program, projektering, förfrågningsunderlag och bygghandlingar.
Ytterligare information framgår av bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen