356363-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Västerås: Ingenjörstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - åtgärder mot övergödning i Västerås kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt: Åtgärder mot övergödning i Västerås
Kontraktsvärde:9 Mkr
Kontraktstid: 3+1+ 1 år
Organisationstillhörighet/beställare: Teknik- och fastighetsförvaltningen
Planering, projektering, entreprenadupphandling samt installation av fosforåtgärder som kalkfilterbäddar, fosfordammar och våtmarker i Västerås kommun . Uppdraget omfattar också uppföljning samt underhåll av befintliga anläggningar. Konsulten ansvarar för den tekniska helheten vid genomförandet, från planering till kontroll av anläggningarnas funktion samt underhåll av desamma.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen