356431-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten – Markarydsbanan bdl 931, Knäred ny mötesstation, entreprenad UE
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMarkarydsbanan bdl 931, Knäred ny mötesstation, entreprenad UE
BeskrivningNy mötesstation i Knäred, mellanblock i Skogaby och Majenfors inkl. plattform och BEST-arbeten i samband med järnvägsbro i Veinge
Intern identifierareKOM-418239
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareMarkarydsbanan bdl 931, Knäred ny mötesstation, entreprenad UE