Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beräkningsresurs och lagring UPPMAX.
Referensnummer: UH 2016/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30236100 Utrustning för minnesutbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beräkningskluster och lagringslösning som skall användas för akademisk forskning och som ska placeras vid UPPMAX på Uppsala universitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen