Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bokleverantör till Malmö universitet
Referensnummer: UPP 2021/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22113000 Biblioteksböcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö universitet ska upphandla en leverantör som ska leverera litteratur till vårt universitetsbibliotek samt de olika institutionerna vid universitetet. Leverantören ska leverera både svenska och utländska titlar och ska även kunna leverera biblioteksutrustade böcker till universitetsbiblioteket.
Omfattning
Malmö universitet ska upphandla en leverantör som ska leverera tryckt litteratur till Malmö universitetsbibliotek samt de olika institutionerna vid universitetet. Leverantören ska leverera både svenska och utländska titlar och ska även kunna leverera biblioteksutrustade böcker till universitetsbiblioteket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22110000 Tryckta böcker, 22111000 Skolböcker, 22112000 Textböcker, 22114200 Atlaser, 22114500 Uppslagsböcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen