356658-2017 - ResultatSverige-Staffanstorp: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal beställarstöd för byggadministrativa tjänster.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Staffanstorps kommun (beställaren) pågår normalt flera anläggningsprojekt parallellt. Projekten varierar i löptid och i värde. Det är dels investeringsprojekt inom VA och allmän plats, gator och park, dels anläggande av kommunal VA, gata, mark och park i exploateringsområden.
Beställaren har regelmässigt ett behov av att inom dessa projekt avropa beställarstöd för byggadministrativa tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har regelmässigt ett behov av att inom dessa projekt avropa beställarstöd för byggadministrativa tjänster. Konsulten ska vara ett stöd för beställaren i arbetet genom att bland annat styra, planera och kontrollera arbetet med projekten under såväl projektering som under entreprenadtiden. I detta ingår arbeten såsom tidsplanering, stöd i arbetet med att styra projektörer, granskning av handlingar samt byggledning, kontroll av entreprenaden och andra liknande tjänster.