356660-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Temporärt Uppdragsavtal gällande busstrafik i Huddinge, Botkyrka och Söderort (E37X)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
SL:s nuvarande avtal avseende busstrafik i områdena Nacka/Värmdö och Huddinge/Botkyrka/Söderort löper ut 2023-08-20. En ny upphandling har genomförts och tilldelningsbeslut meddelades 2021-10-19. Anbudsgivaren Nobina Sverige AB tilldelades båda kontrakten, men tilldelningsbeslutet överprövades och processen pågår alltjämt i domstol. Trafikförvaltningen har fört diskussioner och förhandlingar med såväl Nobina som den befintliga leverantören Keolis Sverige AB. Busstrafik i de aktuella områdena är en samhällsviktig service vilket gör att det är nödvändigt att teckna tillfälliga avtal för att säkra trafiken. Nu gällande trafikavtal saknar avtalsenlig möjlighet till förlängning. Detta innebär att en tillfällig avtalslösning måste finnas på plats innan nuvarande avtal löper ut och gälla tills ett nytt avtal är på plats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att utföra kollektiv busstrafik i området Huddinge/Botkyrka/Söderort på uppdrag av och enligt närmare specifikation från AB SL. Uppdraget innefattar trafik med mer än 300 fordon och innebär också att uppdragstagaren ska planera trafiken och informera resenärer om utbudet.