See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däck, fälgar, däckservice och däckhotell
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp av däck, fälgar, däckservice samt däckhotell till förvaltningen Regionservice och Verksamhetsområde (VO) Ambulans.
Intern identifierare: 2023-SER000042
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34352100 Lastbilsdäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Däck och fälgar för personbilar och lätta lastbilar till Regionservice i Arlöv
Huvudklassificering (cpv): 34351000 Däck till lätta fordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34351100 Bildäck
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Däck, fälgar, däckservice och däckhotell för personbilar och lätta lastbilar till Regionservice övriga specificerade orter i Skåne
Ytterligare klassificering (cpv): 34351100 Bildäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Däck, fälgar, däckservice och däckhotell för ambulanser som drivs i Region Skånes egna regi i Malmö, Helsingborg, Ängelholm och Landskrona
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optionen gäller för det fall ambulansverksamheten i egen regi utökas till fler orter än de som anges i uppdragets syfte och omfattning med rätt för Beställaren att nyttja optionen. Beställaren kan i detta fall begära att följande distrikt även ska ingå i avtalet: - Aktuellt tidigast 1 februari 2025: Distrikt 4: Hässleholm, Kristianstad, Simrishamn - Aktuellt tidigast 1 maj 2026: Distrikt 2: Lund, Ystad, Hörby - Tidigast 1 maj 2026 Varje tillkommande distrikt uppskattas till ca 50% av Anbudsområdets omfattning. Vid politiska beslut som ändrar omfattningen (tillkommande kommuner/orter) av detta avtal ska förändringar kunna ske inom gällande avtal. Samma villkor ska då även gälla för dessa orter. Ytterligare orter kan även bli aktuella för det fall Leverantören har utökat sin verksamhet under avtalstiden och kan tillhandahålla avtalade tjänster på dessa orter
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 4
Beskrivning: Däck, fälgar och däckservice för tunga fordon till Regionservice i Arlöv och Kristianstad
Huvudklassificering (cpv): 34352100 Lastbilsdäck
Ytterligare klassificering (cpv): 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Administrativa föreskrifter - Över tröskelvärde
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp av däck, fälgar, däckservice samt däckhotell till Region Skånes förvaltningarna Regionservice och Medicinsk service samt bolagen Skånes Dansteater AB och Folktandvården Skåne AB. Vidare definition samt kravställning av efterfrågade produkter framgår av kravspecifikationen för respektive delområde.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Information till anbudsgivarens om hur Region Skåne hanterar personuppgifter vid upphandling
Beskrivning: Information till anbudsgivarens om hur Region Skåne hanterar personuppgifter vid upphandling