Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter El och Tele.
Referensnummer: A 16-004 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks Kommun, AB Övikshem, Övik Energi AB, Övik Energi Nät AB och Örnsköldsviks Hamn och Logistik AB upphandlar ramavtal för tekniska konsulter El och Tele inom byggsektorn för successivt avrop. Konsultuppdragen avser allt från utredningar och skissförslag till projektering av uppdrag inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen