356851-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Nybyggnad, Befintligt sjukhus Helsingborg - Infektionsenheten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnad, Befintligt sjukhus Helsingborg - Infektionsenheten
BeskrivningEn ny sjukhusbyggnad om cirka 4500 kvm (BTA) innehållande infektionsavdelning och infektionsmottagning samt stödfunktioner så som kök, teknikutrymmen, personalutrymmen och arbetsplatser. Byggnaden kommer att dockas ihop med huvudbyggnaden (byggnad 02) på Helsingborgs lasarett genom två förbindelsegångar till plan 10. Plan 10 innehåller utöver detta även teknikutrymmen.
Intern identifierare83014200-408642-52064
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000